Fredag den 5. juli

Fredag den 5. juli

kl. 10.00 - 11.00      Storkejlænder Shantykor Fanø underholder med shanty sange ombord på Statsraad Lehmkuhl - kajplads ved CREATE AAU 

 

Kl. 11.00-24.00 Eventområde åbent

                        Åbent skib 

Kl. 11.00-18.00 TSR Lopper Nørresundby Havnefront 

kl. 14.00 - 15.00      Storkejlænder Shantykor Fanø underholder med shanty sange ombord på Statsraad Lehmkuhl - kajplads ved CREATE AAU

Kl. 15.00-23.00 Koncerter fra scener og telte 

Kl. 19.00           Into the Water - en moderne circusforestilling

Kl. 21.30           Afslutningskoncert 

Kl. 23.15           Fyrværkeri 

 

Havnescenen - Slotspladsen, Aalborg

13.00 Real Fake Stars (pop/rock)

15.00 Skansespillet opfører uddrag fra Alice i Eventyrland

17.00 Nordkraft Big Band & Rasmus Bjerg 

19.00 One Night of Queen (UK)

21.30 Arrival from Sweden - The Music of Abba (S)

DC Supply Scenen - Aktivitetspladsen, Aalborg

14.00    The Swinging Hotdogs (swing)

17.45    Annika Aakjær (singer-songwriter)                        

19.45    Marvelous Mosell (hip-hop)       

21.45    Love Shop (dansksproget rock)

Siemens Gamesa Scenen - Østre Havn, Aalborg

16.00 Max Wolff (blues)

17.00 Max Wolff sæt 2

18.00 Johnny Walther (folk)

19.00 Johnny Walther sæt 2

20.00 Muleskinners (bluegrass/country)

21.00 Muleskinners sæt 2

Konica Minolta Scenen - Lystbådehavnen, Nørresundby

13.00 Vodskov Kirkes Pigekor (pop)

15.00 Spymonkeys (pop rock)

17.00 Katrine Schmidt (americana)

19.00 Souvenirs (pop)

21.00 Bryan Adams Tribute (rock)

Aalborg Lufthavn Scenen - Stigsborg Brygge, Nørresundby

13.00 Kroko-dino koncert med Michael Back (børneunderholdning)

14.00 Fjolletroldekoncert med Michael Back (børneunderholdning)

15.00 Gurli Gris (børneunderholdning)

16.00 MuCirkus med Michael Back (børneunderholdning)

Way Up North præsenterer

18.00 CHAVS (knallertrock fra solsiden)

19.00 Salvia (Blues/Garage rock duo)

20.00 The Florines (Melodiøs guitar rock)

21.00 Rÿk (post punk / shoegaze rock)

22.00 Kogekunst (Børnehavehits, dronerock og støj pis)

Jazz Scene på Musikkens Plads

16.00  Casper Hejlesen (Guitar), Jonas Dannerbugt (Guitar),
Kenneth Dahl Knudsen (Kontrabas), Mikkel Noe (Trommer)

18.00 Jakob Mygind (sax), HP Lange (guit), Olav Gudnason (bas)

20.00 Acoustic Breeze, Jens Nørholm (piano), Mette Halle(voc), Kim Bang(bas), Jakob Lundby (trommer)

FØLG os og bliv opdateret

 OP