Torsdag den 4. juli

Torsdag den 4. juli

Kl. 11.00-23.00          Eventområde åbent

                                 Åbent skib 

Kl. 11.00-18.00          TSR Lopper Nørresundby Havnefront 

kl. 11.00                   Søværnets Tamburkorps - march langs Aalborg havnefront med start ved Musikkens Plads og koncert på Honnørkajen.

kl. 14.00 - 15.00:      Storkejlænder Shantykor Fanø underholder med shanty sange fra Georg Stages dæk - kajplads ved Utzon Parken.

kl. 14.30:                  Søværnets Tamburkorps - march langs Nørresundby havnefront med start ved broen og efterfølgende koncert

Kl. 15.00-23.00          Koncerter fra scener og telte 

Kl. 16.00-17.00          Crew Parade 

kl. 16.00 - 17.00         Storkejlænder Shantykor Fanø underholder med shanty sange ombord på Statsraad Lehmkuhl -  kajplads ved CREATE AAU.

Kl. 19.00                    Into the Water - en moderne circusforestilling 

Kl. 19.30-23.00           Crew Party 

kl. 20.00 - 21.00       Storkejlænder Shantykor Fanø underholder med shanty sange ombord på Statsraad Lehmkuhl -  kajplads ved CREATE AAU.

Havnescenen, Slotspladsen, Aalborg

13.00 Flashback 80s - (80’er kopi)

15.00 Katinka - (Dansksproget pop)

17.00 Prizegiving Ceremony

19.00 Johnny Deluxe - (Dansksproget poprock)

21.00 Folkeklubben - (Dansksproget folk)

Himmerland Boligforenings jubilæumskoncert, Larsen Waterfront

16.00 Karl William (pop)

18.00 Djämes Braun (pop)

20.00 Halberg & Friends (pop/rock)

DC Supply Scenen - Aktivitetspladsen, Aalborg

14.00       Daniel Firth (pop)

16.00       Ole Gas Band (Gasolin kopi)                                    

18.00       Muleskinners sæt 1 (Americana)

19.00       Muleskinners sæt 2

21.00       Soulkompagniet - (soul kopi)

Siemens Gamesa Scenen - Østre Havn, Aalborg

16.00        Casper Dybdahl Duo (akustiske hits)

17.00        Casper Dybdahl Duo sæt 2

18.00        Michael Wedgwood duo (folk, pop, country & blues)

19.00        Michael Wedgwood duo sæt 2

20.30        Mike Andersen Duo (blues)

21.30        Mike Andersen Duo sæt 2

Konica Minolta Scenen - Lystbådehavnen, Nørresundby

13.00        East Harbour Jazz Band (trad. jazz)

15.00        Long Line Down (rå rock)

17.00        Aporia (poprock)

19.00        Laura Mo (americana)

21.00        Staying Alive (Bee Gees-kopi)

Aalborg Lufthavn Scenen - Stigsborg Brygge, Nørresundby

13.00         Chapper (børneunderholdning)

14.00         Fjolletroldekoncert med Michael Back (børneunderholdning)

15.00         Chapper (børneunderholdning)

16.00         MuCirkus med Michael Back (børneunderholdning)

Way Up North præsenterer

18.00          Perlefar (Sømandsviser og folkemusik)

19.00          Devil Tiny Chains (Folk/Western/Americana)

20.00          Svaneborg Kardyb (Dub Jazz)

21.00          Sigurvin Sigurdsson (Islandsk Americana)

22.00          Tundra (Pop / Rock / World)

 

 

 

FØLG os og bliv opdateret

 OP